Gyógynövények

A gyógynövények hatásairól, amiket kipróbáltam

 

Almaecet

Az almát minden formájában egészségesnek tartom, kivétel az almabor (cider) és az ecet. Az almabor tartalmazhat metil alkoholt, ezért nem ajánlatos a fogyasztása. Az almaecetet fogyókúrához, várandósság esetén gyomorpanaszok enyhítésére ajánlják. Természetesen ha valaki egy salátát szeretne megenni ecettel, ahhoz használja nyugodtan. De egyáltalán nem ajánlom rendszeres “kúraszerű” fogyasztásra, mivel az ecetsav agresszíven megköti a kálciumot. Amikor amúgy is fogyókúrázik valaki, vagy éppen várandós, akkor lehetséges, hogy pontosan több kálciumra lenne szüksége, és nem kevesebbre.

Kamilla

A legjobb gyulladáscsökkentő. Kötőhártya-gyulladásra kamillateás vattás borogatás. Bélgyulladás esetén erős kamillatea főzet. Fontos: a filteres tea ereje csak az élvezeti értékhez elég, a gyógyhatáshoz kevés. Használjuk a teljes virágfejeket (gyógyszertári minőség). Forraljuk fel a vízzel együtt, és javaslom, hogy legalább pár percig forraljuk is, mert a hatóanyag a kamillában lévő anyag hő általi bomlásával keletkezik. Leginkább a maga keserűségében érdemes fogyasztani.

Csalán

Felgyorsítja a sejtek anyagcseréjét és a szervezetét is (vízhajtó hatású). Éppen ezért bizonyos esetekben hozzájárul a fogyókúrához is, de vigyázzunk, ne vigyük túlzásba. Egy hétnél tovább ne fogyasszuk, és ne dőljünk be: a sok elveszített víz miatt is csökkenhet a súlyunk. Natúr fogyasszuk, ne ízesítsük. Használhatjuk a szárított gyógyszertári verzót, de nincs jobb, mint a mezőn frissen szedett zsenge levélből főzött tea vagy leves. (ne felejtsük el lemosni a port róla)

Levendula

A mai világban szükségünk van erre a növényre. Nyugtató, lazító hatása kiváló. Lehet a fekvőhely közelében illatoztatni, nekem a párnámban lévő levendulás rongyzacskó oldotta meg a krónikus arcüreg-gyulladásomat. Esténként, lefekvés után heteken át mintha eldugult volna az orrom, annyira sok ürült az arcüregemből. Majd megszűnt. És azóta nem is voltam beteg, pedig régebben évente egyszer-kétszer előjött. Teaként pedig frissen forralt (100 fok körüli) vízzel készítem, kb. egy púpozott teáskanálnyi levendulavirágot teszek egy teahálóba (acélháló), fél liter vízhez, és már a behelyezés pillanatától kezdve el lehet kezdeni belélegezni a gőzét. Hamar ellazítja a bedugult orrot, a feszült izmokat. Mikor már ihatóan meleg, kiveszem a teahálót, és egy nagy kanál cukrot keverek el benne, majd egy negyed citrom levét. Ezután szép lassan kortyolgatom. Vigyázat, utána azonnal készüljünk fel az alvásra, mert fél órán belül el fogunk lazulni. Enyhén vízhajtó, lehetőleg ne várjunk annyit, hogy egészen kiürüljön belőlünk alvás előtt (különben másnapra nem érvényesül annyira az enyhe hashajtó hatása!) Hatása azon alapul, hogy a sima izmokat ellazító hatóanyagok vannak benne. A sima izomszövet egyszerűen szólva az, amit az akaratunkkal csak kissé tudunk befolyásolni. Ezért pont a görcsöket, stresszben kialakult beidegződéseket oldhatja fel. Míg a koffeintartalmú italok, a savas ételek az egész szervezetben, a bélrendszerben görcsöket okozhatnak, addig a levendula ezeket elsimítja.

Csipkebogyó

Nagyon egészséges, mind nyers, mind szárított formájában. Nyár végétől egész télen nyersen fogyaszthatjuk kirándulás közben, vagy dzsemet, szörpöt készíthetünk belőle. Fontos, hogy ne sok hő érje, mert C-vitamin tartalma lebomlik. Ha a piros gyümölcs már kicsit megpuhult, nyersen a bogyót száránál megfogva enyhén ráharapva kijönnek egyben a szőrös magok és marad a héja némi gyümölcshússal a szánkban. Így a legtöbb a vitamin. Szárított formájában a tea helyett áztatott oldatot készítsünk. Fél napra tegyünk egy befőttesüvegnyi vízbe 4-5 evőkanál csipkehúst (szárított, gyógyszertári). Tegyük sötét, hűvös helyre. Így estéről reggelre finom italunk lesz (tehetünk bele mézet, cukrot). Gyermekeknek vitamintabletta helyett ideális. Betegség esetén, vagy megelőzésre tökéletes. Ha a vízhajtó hatását szeretnénk kidomborítani, akkor főzzünk teát, de ne túl forró, 70-80 fokos vízben, így viszont vitamintartalma kisebb lesz.

Szennalevél

Ujjuj, a legerősebb hashajtó, amit valaha tapasztaltam. Egy teáskanál 2-3 deci forró vízbe, este megiszod és reggel, nos, vigyázni kell, hogy ne kelljen korán elmenned otthonról. Szinte kimossa a teljes tápcsatornát. Csak óvatosan, és ne higgyük, hogy ezzel érdemes fogyni. Ne használjuk túl gyakran.

Tea

A tealevél az egyik legsokszínűbb növény.  Ahány régió, annyiféle. Vigyázzunk, hogy csak minőségi teát igyunk, mert a levél könnyen magábagyűjti a méreganyagokat (pl. ólom, növényvédőszerek, stb.). A japán eredetű teák különleges ízűek, lágyak, és drágák. A kínai teák – csak minőségi – megfelelőek a céljainknak. Filteres teát csak  végszükség esetén használjunk, mert túl apróra vágott leveleket tartalmaz és a papír íze is érezhető. A fehér, zöld és vörös teákat csak 70-80 fokos vízben főzzük, úgy, hogy a csészét előtte öblítsük ki friss meleg vízzel, utána töltsük ki a teavizet, majd miután a csésze felmelegedett, akkor tegyük bele a teafüvet. A tea serkentő hatása javítja az anyagcserét, segít fogyni, és antioxidánsai hozzájárulnak a kóros folyamatok (pl. rák) elleni védekezéshez. Az ice tea üdítőknek nem sok közük van a teához, még ha azt is mondják, hogy antioxidánsokat tartalmaz. Hát persze, valamennyit igen.

A legtöbb antioxidánst tartalmazza és legenyhébb ízű a fehér tea. Ez a friss hajtásokat, még szőrös és ezüstös csillogású leveleket jelenti. Legjobb az ún. “szálas” tea, tehát a szárított levelek vágás nélkül vannak benne. Most a Müllerben kapható a legkönnyebben.

A zöldtea rengeteg verzióban kapható, talán a japán teáknak a legenyhébb az íze. Ha különleges, füstös ízre megyünk, akkor a gunpowder verziót keressük – a tealevelek kicsi golyókká vannak sodorva. Ne áztassuk sokáig, mert keserű lesz -ami egészséges, de nem túl élvezetes. A zöld tea már némileg feldolgozott, tehát az erjesztés kezdeti fázisában hőkezeléssel vagy szárítással megállítják a folyamatot.

A vöröstea (pu erh) az egyetlen olyan tea, amelynek fogyasztását bizonyíthatóan kötni lehet a hatékony fogyókúrához. Állítólag bizonyos emésztőenzimeket blokkol. Csak azt tudom, hogy nagyon könnyen sűrű lesz a főzete, és ilyenkor nem fejti ki az enyhe vizelethajtó hatását, amit a többi teával elérhetünk. A vöröstea specális teafajta speciális erjesztéssel. Próbáld ki, hátha bejön. Az íze nem valami jó, de ne ízesítsd.

A feketetea még mindig népszerű, ez a leginkább feldolgozott tealevél. Sokáig erjesztik, ettől erősebb íze lesz, és több benne a koffein, valamint a csersav is. Én az erős angol teát szeretem, sok cukorral. Ha sokáig áztatod, akkor kiázik a csersav a levélből és a gyomrodat megviseli. Próbáld ki az igazi angol teát (nem a hazai népszerű filtereseket, hanem eredeti szálasokat), jó erősen, tejjel. Ha nem elég erős a tea vagy zsírmentes a tej, akkor nem fog ízleni. Azért jobb a tejes tea, mert a csersav így nem marja a gyomrot, és a tej a gyomorba kerülve kicsapódik, így egy ideig magában tartja a koffeint, ami elhúzódó hatást biztosít.

Maté

A tealevélnél enyhébb hatású, kevesebb koffeint tartalmazó növény. Tapasztalatok szerint csökkenti az étvágyat, fogyókúrához sokat segíthet. Szintén a 70-80 fokos vizet kedveli. Enyhén füstös illata nagyon kellemes. Zöldteával, fehér teával kombinálva is kellemes.

 

No comments yet.

Join the Conversation